19. februára 2021
Vek mu pristane…
Archívne víno.
Dlhá, chladná tmavá pivnica s veľkými oblúkmi a takmer nulovým svetlom. Vo výklenkoch poukladané ležmo zaprášené fľaše z roku pána… Takto vidím „oddychovať“ archívne vína, ktorých sa roky nikto nedotkne. Akú prestavu vyvolávajú archívne vína vo vás ? A viete, aké vína to vôbec sú?
Archívne vína sú také, ktoré sú na archiváciu priamo určené. Určite nie tie bežné akostné či odrodové vína, ktoré si kúpite v obchode a už určite nie vína mladé.
Archívne víno je uvádzané do obehu najmenej 3 roky po roku, v ktorom bolo zozbierané hrozno, z ktorého je vyrobené.
Tento typ vína sa otvára v čase, keď najlepšie vynikne jeho plnosť a zrelosť, a to je pri každom víne iné, od krátkodobejších – tri až päť rokov, po dlhodobejšie, ktoré si skutočne vychutnáte až po povedzme štvrťstoročí (osem až dvadsaťpäť rokov).
Platí, že biele víno zreje rýchlejšie ako červené. Ružové vína sa na archiváciu neodporúčajú vôbec. Biele odrody vín, ktoré sa odporúča archivovať sú Ryzling rýnsky, Rulandské šedé alebo Veltlínske zelené, ale tiež Pinot blanc, Pinot gris a Chardonnay.
Ale predsalen najideálnejšími na archivovanie sú odrody modré, a to Cabernet Sauvignon, Rulandské modré, Merlot, Syrah či Svätovavrinecké.
Divíte sa, prečo červené víno je lepšie na archiváciu ako biele? Vďačí za to spôsobu výroby, v rámci ktorej sa nechávajú nakvášať šupky hrozna, a tak má červené víno viac polyfenolických látok. Víno tiež treba celú dobu, počas ktorej ho budete skladovať, uchovávať v horizontálnej polohe tak, aby bol korok namočený vo víne. Je to z dôvodu, aby sa do vína nedostal vzduch, vďaka ktorému môžete o víno prísť skôr, ako by ste chceli.
Ďalší faktor, ktorý tvorí luxusné archívne víno je kvalita hrozna. Kvalita hrozna sa tvorí vo vinohrade. Potenciál hrozna je vyšší, čím je vyšší prívlastok a extrakt. Tiež sa hodia na archiváciu viac vína so zostatkovým cukrom ako tie suché. .
Archívne vína sú skvelé ako darček k rôznym výročiam, alebo sa hodia na výsostne slávnostné chvíle.
Vína sa archivujú, aby sa zhodnotili a rozvili svoj maximálny potenciál. Správny okamih otvorenia je však pri každom víne iný. Otvára sa na vrchole svojej zrelosti, v momente, keď je jeho chuť a vôňa na najvyššej úrovni. Takéto víno chutí zemitejšie a plnšie, ocenia ho najmä labužníci.
Tieto vína správnym skladovaním získavajú na hodnote a častokrát sa stávajú vhodnou investíciou. Pozor, treba ich ale archivovať vo vhodných podmienkach. Optimálna je stála teplota 10-15 stupňov bez výkyvov, vysoká vlhkosť (60-70 %) a tma.
Po otvorení takéhoto špeciálneho vína,je potrebné ho vypiť a ďalej neuchovávať, veľmi rýchlo sa totiž jeho chuť a kvalita mení, môže za to vzduch, víno oxiduje.
Ak vás čaká jedinečná príležitosť, vyberne určite archívne víno, ktoré je zážitkom už od jeho správneho výberu, otvorenia až po samotnú degustáciu a následné vychutnávanie si skutočne jediného a užasného okamihu.
Na zdravie!